Większość z nas doskonale wie, czym różni się karta dołączona do rachunku (nazywana debetową) od karty kredytowej. Jednak gdyby zapytano przeciętnego Polaka, czym jest karta obciążeniowa (typu charge), zapewne miałby problem z odpowiedzią. Dlatego w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy nieco wyjaśnić to zagadnienie. Zapraszamy do lektury!
Karta typu „charge” a karta kredytowa
Czym jest karta obciążeniowa? Można ją poniekąd nazwać hybrydą karty wydawanej do konta osobistego i karty kredytowej. Karta obciążeniowa ma wyznaczony limit pieniężny, z którego klient banku może korzystać również wtedy, gdy nie ma nic na koncie. Czym więc różni się od karty kredytowej? Przede wszystkim tym, że długu nie można zwracać w częściach, jak ma to miejsce w przypadku popularnej kredytówki. Zaciągnięte zadłużenie musi być zwrócone w całości, w ciągu miesiąca. Większość banków pobiera należną kwotę automatycznie, a obowiązkiem właściciela karty jest zapewnienie odpowiedniej kwoty na rachunku bankowym. Jeżeli klient tego nie zrobi, będzie musiał zapłacić odsetki karne, a w skrajnych przypadkach – liczyć się z zablokowaniem konta. Limit zadłużenia odnawia się automatycznie co miesiąc.
Dla kogo karta obciążeniowa jest dobrym wyborem?
Karty płatnicze typu „charge” to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają przedsiębiorcy. Pracownicy firm nie muszą nosić przy sobie gotówki i zawsze mają dostęp do „zapasowego” budżetu. Rozwiązanie to nazywane jest często z jęz. angielskiego „pay later” (zapłać później). Miesięczny cykl rozliczania zadłużenia pozwala o wiele lepiej kontrolować wydatki pracowników, niż ma to miejsce w przypadku kart kredytowych. Jednak z kart obciążeniowych chętnie korzystają również osoby prywatne, które mają nieregularne dochody. Dzięki karcie tego typu nie pozostają bez środków do życia w trakcie oczekiwania na wypłatę, a jednocześnie są zdyscyplinowane na tyle, by nie wydawać pożyczonych pieniędzy w nadmiarze, co często ma miejsce w przypadku kart kredytowych. Z kart obciążeniowych można korzystać tak, jak z innych kart: płaci się nimi bezgotówkowo w sklepach i puntach usługowych, w Internecie, można też bez przeszkód wypłacać gotówkę z bankomatu.