Najważniejsze informacje, związane z kredytem ekologicznym oraz przyznaniem premii – jest nowym produktem, nad którym trwają jeszcze prace:
- Kredyt przeznaczony jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, mid-caps oraz small mid-caps, na inwestycje polegające na zwiększeniu efektywności energetycznej przedsiębiorstwa poprzez modernizację infrastruktury (UWAGA! – Inwestycją nie może być wyłącznie na zakupie i instalacji paneli fotowoltaicznych. Główne przedsięwzięcie musi polegać na np. wymianie maszyn na bardziej energooszczędne a OZE może być „dodatkiem” do inwestycji.)
- Zakres realizacji inwestycji będzie wynikać z audytu efektywności energetycznej – zakres dokumentu będzie określony w dokumentacji konkursowej – a projekt będzie musiał cechować się minimalnym 30% progiem oszczędności energii pierwotnej.
- W ramach działania wstępnie planowane są 2 konkursy – planowana pula środków to 333 mln złotych na każdy konkurs:
- 05.2023r. – ogłoszenie konkursu I,
- 06.2023r. – rozpoczęcie naboru wniosków,
- 08.2023r. – zakończenie naboru wniosków,
- 08.2023r – ogłoszenie konkursu II,
- 08.2023r. – rozpoczęcie naboru wniosków,
- 11.2023r. – zakończenie naboru wniosków,
- Na zrealizowanie inwestycji przedsiębiorca musi uzyskać finansowanie z banku –kwota kredytu może wynosić nawet 100% kosztów kwalifikowanych netto projektu (należy mieć na uwadze ewentualny wymóg wniesienia wkładu własnego przez klienta).
- Premia ekologiczna wyliczana będzie w oparciu o koszty kwalifikowane projektu, do których (wstępnie) zaliczyć można m.in. wymianę lub modernizację starych maszyn, urządzeń i linii technologicznych na bardziej energooszczędne.
- Warunki kredytu ekologicznego ustalane są indywidualnie przez bank kredytujący z zachowaniem zasad analogicznych jak w przypadku kredytu technologicznego.