Najważniejsze informacje, związane z kredytem technologicznym oraz przyznaniem premii:
- Kredyt przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które planują realizację innowacyjnej inwestycji (na terenie Polski).
- Inwestycja musi dotyczyć wdrożenia rozwiązania technologicznego, które nie występowało wcześniej w przedsiębiorstwie i prowadzi do wytworzenia nowych lub znacząco ulepszonych produktów, usług lub procesów (UWAGA! Zakup nowej maszyny, która posiada zaimplementowane nowe rozwiązania technologiczne nie jest inwestycją innowacyjną).
- Ważne – wdrażana innowacyjność musi wykazywać pozytywny efekt środowiskowy.
- Przyznanie dotacji uzależnione jest od wyników oceny projektu w ramach konkursu każdy złożony wniosek rozpatrywany jest przez BGK oraz grono ekspertów, które weryfikuje, czy dany projekt spełnia wymagane kryteria:
- 5 kryteriów formalnych → na etapie oceny przedsiębiorca ma możliwość uzupełnienia lub poprawienia wniosku o dofinansowanie w zakresie danego kryterium formalnego na wezwanie komisji,
- 12 kryteriów merytorycznych oceny z czego część to kryteria obligatoryjne (brak spełnienia chociaż jednego kryterium powoduje odrzucenie wniosku) a część to kryteria rankingujące (każde z nich ma odpowiednią punktację, która ostatecznie decyduje o przyznaniu dotacji).
- W ramach niniejszego działania przewidziany został tylko 1 konkurs (1 nabór projektów) – pula środków przeznaczona na dotacje wynosi 578 mln złotych.
- 03.2023r. – ogłoszenie konkursu (publikacja dokumentacji konkursowej i szczegółów instrumentu),
- 03.2023r. – rozpoczęcie naboru wniosków o dofinansowanie,
- 05.2023r. – zakończenie naboru wniosków o dofinansowanie,
-
Informujemy, że w dniu 9.03.2023r. na stronie BGK zostało opublikowane ogłoszenie o naborze wniosków w Kredycie technologicznym
- Premia technologiczna wyliczana będzie w oparciu o koszty kwalifikowane projektu, do których zaliczyć można m.in. zakup lub wytworzenie środków trwałych (z kosztem transportu, montażu i uruchomienia), zakup nieruchomości, zakup materiałów budowlanych i pokrycie kosztów robót budowlanych.
- Rozpoczęcierealizacji inwestycji technologicznej może nastąpić dzień po dniu wpływu wniosku o przyznanie premii technologicznej do Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Wysokość bezzwrotnej premii wynosi od 15%-70% (zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2021-2027 -> https://www.parp.gov.pl/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski) i przeznaczona jest w całości na spłatę kapitału kredytu.
- Na zrealizowanie inwestycji przedsiębiorca musi uzyskać finansowanie z banku – kwota kredytu może wynosić nawet 100% kosztów kwalifikowanych netto projektu (należy mieć na uwadze ewentualny wymóg wniesienia wkładu własnego przez klienta).
- Warunki kredytu technologicznego ustalane są indywidualnie przez bank kredytujący (warunki udzielania kredytu w szczególności oprocentowanie, prowizje oraz opłaty nie mogą być mniej korzystne niż warunki proponowane przy udzielaniu przez Bank Kredytujący innych kredytów inwestycyjnych).
- UWAGA! Podczas wdrażania produktu należy uwzględnić:
- wpisanie do umowy kredytowej przeznaczenia kredytu na realizację inwestycji technologicznej realizowanej w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021-2027, Działanie 2.32 Kredyt Technologiczny Priorytet 2. Środowisko sprzyjające innowacjom z premią technologiczną wypłacaną przez BGK,
- zamieszczenie w umowie kredytowej zapisów wskazanych w § 9 ust 2 i 3 umowy o współpracy,
- wzór promesy kredytowej (zał. nr 4 do umowy współpracy) opisuje minimalny zakres wymaganych informacji i można go rozszerzyć np. o dane osoby do kontaktu w banku kredytującym w związku z realizacją projektu,
- wzór informacji o stwierdzeniu uchybień/nieprawidłowości stanowiący załącznik nr 5 do umowy współpracy,
- wzór zawiadomienia o wypłacie ostatniej transzy stanowiący załącznik nr 6 do umowy współpracy.
- Należy pamiętać, że przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie z Funduszy Unijnych musi liczyć się z koniecznością przygotowania większej ilości dokumentacji, wykonaniem większej ilości obowiązków sprawozdawczych oraz z możliwością przeprowadzania dodatkowych kontroli –nie jest to łatwa kwestia i wymaga odpowiedniego przygotowania.
Jak uzyskać premię – krok po kroku:
- BGK ogłasza konkurs (publikuje dokumentację konkursową oraz wszelkie niezbędne informacje).
- Przedsiębiorca przygotowuje niezbędną dokumentację i składa wniosek o kredyt.
- Po pozytywnej ocenie kredytowej, bank kredytujący wystawia promesę kredytową (lub podpisuje warunkową umowę kredytu).
- Przedsiębiorca kompletuje dokumentację projektową (zgodnie z regulaminem konkursu) i razem z promesą/warunkową umową kredytu składa wniosek o dofinansowanie projektu w formie do BGK, w terminie i trybie określonym w Regulaminie wyboru projektów.
- BGK ocenia projekt – jeśli wniosek spełnia kryteria i uzyska premię, BGK przekazuje przedsiębiorcy (oraz do banku kredytującego) promesę premii.
- Bank kredytujący podpisuje z przedsiębiorcą umowę kredytu w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji z BGK o przyznaniu premii.
- Bank kredytujący przesyła do BGK kopię umowy kredytowej.
- BGK zawiera z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie inwestycji (w której wskazywany jest m.in. rachunek do wypłaty premii).
- Po wypłacie ostatniej transzy kredytu, bank kredytujący informuje o tym fakcie BGK.
- Przedsiębiorca po zakończeniu realizacji inwestycji składa do BGK wniosek o wypłatę premii.
- Po wypłacie premii bank dokonuje częściowej spłaty kapitału kredytu (jeżeli kwota kapitału kredytu będzie niższa, niż przyznana kwota dotacji wówczas wypłacona premia będzie obniżona do wysokości kapitału kredytu pozostającego do spłaty).
Informacje o premii technologicznej można znaleźć na stronie BGK – https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/fundusze-europejskie-dla-nowoczesnej-gospodarki-kredyt-technologiczny/.