System zdalnego potwierdzenia tożsamości to bardzo wygodna usługa, dzięki której bez wychodzenia z domu można m.in. utworzyć Profil zaufany. Proces identyfikacji elektronicznej obejmuje użycie unikalnych danych reprezentujących osobę fizyczną lub prawną w celu ustalenia jej tożsamości. Innymi słowy, jest to przedstawienie się w formie elektronicznej. Po zadeklarowaniu tożsamości niezbędne jest wykonanie kolejnego kroku w postaci uwierzytelnienia informacji, które polega na uwiarygodnieniu autentyczności identyfikatora. Do prawidłowego ustalenia tożsamości osoby fizycznej, osoby prawnej lub reprezentanta osoby prawnej niezbędne są środki identyfikacji elektronicznej rozumiane jako materialne i niematerialne dane identyfikujące osoby online.
Poziomy bezpieczeństwa środków zdalnej identyfikacji
Środki wykorzystywane do ustalania i potwierdzania tożsamości drogą teleinformatyczną muszą gwarantować całkowite bezpieczeństwo danych oraz bezbłędnie identyfikować osoby lub podmioty prawne. Z tego względu ustalono trzy poziomy bezpieczeństwa zdalnej identyfikacji: niski, średni i wysoki. Każdy rodzaj usług oferowanych online ma ustalony poziom bezpieczeństwa identyfikacji elektronicznej, który zapewnia bezsprzeczne potwierdzenie tożsamości. Aby uzyskać dostęp do danej usługi, można zastosować środek równy lub wyższy od ustalonego. Wymagane poziomy bezpieczeństwa różnią się stopniem zaawansowania zabezpieczeń technicznych, co uniemożliwia modyfikację lub sfałszowanie tożsamości.
Załatwianie spraw urzędowych drogą online
Usługa Moje ID umożliwia potwierdzenie swojej tożsamości w różnych serwisach i na stronach internetowych, co m.in. przyspiesza załatwianie spraw urzędowych z wykorzystaniem Profilu zaufanego. Zastosowanie bezpiecznej i szybkiej weryfikacji tożsamości staje się coraz bardziej powszechne, szczególnie że od 2018 r. w Polsce działa Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej. Od 1 stycznia 2022 r. zostały do niego włączone wszystkie jednostki krajowej administracji publicznej. Dzięki identyfikacji zdalnej każdy obywatel może korzystać m.in. z usług:
• ePUAP,
• PUE ZUS,
• CEIDG,
• Internetowego Konta Pacjenta,
• gminnych i miejskich jednostek samorządu terytorialnego.