Podczas wyjazdu turystycznego czy podróży służbowej niezbędny jest bezproblemowy dostęp do pieniędzy. Podróżni mogą wybrać płatności gotówkowe lub bezgotówkowe za pomocą karty. Zarówno jedna, jak i druga metoda płatności ma swoje zalety. Wybór sposobu, w jaki będziemy uiszczać opłaty, jest w dużej mierze uzależniony od preferencji danej osoby, ale również od tego, czy jest to wyjazd krajowy, czy zagraniczny. Wyjaśniamy, jaka forma płatności jest wygodniejsza i bardziej się opłaca.
Zalety płacenia gotówką
Płatności w formie gotówkowej mają swoje plusy, szczególnie jeśli przebywamy za granicą. Posiadanie przy sobie odpowiedniej ilości gotówki pozwala czuć się pewnie i realizować opłaty nie tylko w sklepach i hotelach, ale także na targach czy przy ulicznych stoiskach. Mankamentem tego typu transakcji jest konieczność noszenia przy sobie pieniędzy. W przypadku podróży za granicę pojawia się także potrzeba korzystania z usług krajowych lub zagranicznych kantorów wymiany walut, co może sprawiać pewne niedogodności.
W jakich sytuacjach lepiej jest płacić kartą?
Płatność kartą jest bardzo wygodna i z tego względu jest preferowana przez coraz większą liczbę Polaków. Dużym atutem płatności bezgotówkowych jest bezpieczeństwo i bezproblemowy dostęp do wszystkich środków zgromadzonych na rachunku bankowym. W przypadku wyjazdów zagranicznych warto pamiętać o kilku zasadach, aby nie przepłacać za korzystanie z karty poza granicami kraju. Za transakcje wykonywane za granicą mogą być bowiem naliczane opłaty za przewalutowanie i za wypłaty z bankomatów. Zazwyczaj trzeba również liczyć się z kosztami wynikającymi z różnicy między kursem kupna a sprzedaży waluty w banku. Aby uniknąć niespodziewanych i niepotrzebnych wydatków, przed zagraniczną podróżą najlepiej jest zaopatrzyć się w zbliżeniową kartę walutową lub wielowalutową, dzięki której unikniemy wysokich kosztów płatności. Taki środek płatniczy likwiduje problem prowizji za przewalutowanie i wysokich spreadów bankowych.