Rolnicy, podobnie jak przedsiębiorcy, czasami potrzebują dodatkowej gotówki, by rozwinąć lub unowocześnić swoją działalność. Banki oferują im różnego rodzaju kredyty, dzięki którym klienci mogą sfinansować swoje inwestycje. Którym z nich warto przyjrzeć się bliżej?

Kredyty preferencyjne

Kredyty preferencyjne to te z dopłatami do oprocentowania ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Banki oferują kredyty preferencyjne w zależności od przyznanych im limitów dopłat i akcji kredytowej z tej instytucji. Kredyt można uzyskać m.in. na zakup, budowę i remont budynków służących do produkcji rolnej, zakup maszyn rolniczych, założenie sadu lub plantacji wieloletniej czy zakup użytków rolnych.

Kredyty obrotowe

Popularne kredyty dla rolników to też kredyty obrotowe. Są one udzielane na sfinansowanie bieżących, doraźnych, czy sezonowych potrzeb obrotowych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej. Kwota i okres kredytowania są ustalane z uwzględnieniem specyfiki i potrzeb kapitałowych danego gospodarstwa. Kredyt obrotowy można odnawiać.

Kredyty inwestycyjne

Kredyt inwestycyjny może być udzielony na odtworzenie, modernizację i zwiększenie majątku trwałego, mające na celu stworzenie nowych lub rozwój istniejących zdolności wytwórczych, lub usługowych. Poznański Bank  udziela kredytów finansujących nawet do 80% nakładów planowanych na daną inwestycję.

Kredyty w rachunkach bieżących

Kredyt w rachunku bieżącym to jedna z wygodniejszych form kredytowania. Jest on udzielany w formie odnawialnej linii kredytowej, przydzielonej do rachunku bieżącego. Kredyt umożliwia pozyskanie środków obrotowych, przeznaczonych na finansowanie bieżących potrzeb związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Kredyty unijne

Kredyty unijne udzielane są na przedsięwzięcia realizowane w ramach programów inwestycyjnych funduszy strukturalnych, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz innych programów pomocowych. Są one formą kredytów inwestycyjnych. Kredytowaniu podlegają koszty kwalifikowane przedsięwzięcia, lecz w uzasadnionych przypadkach możliwe jest sfinansowanie kosztów niekwalifikowanych.

Kredyty płatnicze

Kredyt płatniczy to kredyt udzielany jako doraźna pomoc przy przejściowych problemach finansowych. Służy do sfinansowania bieżących, konkretnych potrzeb. Cechuje się krótkim terminem spłaty – do 90 dni. Wpływ na rachunek kredytu zalicza się jako jego spłatę (bez możliwości jego odnowienia).

Kredyty na zakup środków do produkcji rolnej

To kredyt dla zaufanych klientów banku, dzięki któremu można sfinansować między innymi zakup nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, jałówek, loszek, rozpłodników, paliw rolniczych itd. Wysokość kredytu nie może przekroczyć łącznie równowartości 1500 zł przypadających na jeden hektar użytków rolnych. Co ciekawe, kredyt może być udzielony również na zakup środków do produkcji rolniczej na gruntach dzierżawionych.